LEGO to znak towarowy należący do Grupy LEGO. Nie jesteśmy powiązani z LEGO. LEGO nie uczestniczy w żaden sposób w naszej działalności (tworzeniu naszych produktów), ani nie ponosi za tę działalność odpowiedzialności.

Figurkowe ramki

Poznań w miniaturze z klocków LEGO – wywiad z Mateuszem Wawrowskim
Tramwaj Duwag GT8 z klocków LEGO, fot. mateuszbuduje.pl

Poznań w miniaturze z klocków LEGO – wywiad z Mateuszem Wawrowskim

26 makiet najbardziej rozpoznawalnych poznańskich budynków, a wśród nich Zamek, Stadion Miejski, czy Lotnisko Ławica będzie można zobaczyć podczas rozpoczynającej się 1 września wystawy „Poznań w miniaturze z klocków LEGO”. O to, jak powstawała wystawa, pytaliśmy jej autora – Mateusza Wawrowskiego.

Start wystawy lada dzień!

Wernisaż odbędzie się 1 września w samo południe w sklepie MIMI przy ul. Słowackiego 41 w Poznaniu. Wystawę będzie można oglądać do końca roku. Godziny otwarcia (mogą ulec zmianie): poniedziałek – piątek: 10:15-18:15, sobota – niedziela: 10:00-14:00.

Patronat Honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Poznania. Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Minifigurki 71025 (nowa seria 19) już dostępne w naszym sklepie! Przejdź do listy produktów →

Poznań w miniaturze z klocków LEGO – wywiad z twórcą

Decyzję o stworzeniu własnej wystawy podjąłem na początku tego roku. Ma na celu prezentować miasto, w którym się urodziłem, mieszkam i pracuję. Postanowiłem spełnić swoje marzenie.

– mówi Mateusz Wawrowski – pasjonata LEGO, którego można znaleźć na fanpage Mateusz buduje.

Rozmowa z Mateuszem Wawrowskim – motorniczym, który od lat buduje miasto, w którym mieszka… z klocków LEGO

Figurkowe ramki: Jak zaczęła się Twoja przygoda z klockami LEGO?

Mateusz Wawrowski: Buduję od 3. roku życia. Wtedy dostałem pierwszy zestaw LEGO i nie była to seria Duplo, a Town dla starszych dzieci. Zabawa klockami przerodziła się w pasję blisko 7 lat temu. Stworzyłem wtedy autobus Solaris Urbino 12, a póżniej Ikarusa 260.04. Później zacząłem wykonywać modele na zamówienie firm.

Swoje plany i pomysły masz okazję realizować teraz na zlecenie innych firm, m.in. Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu. Co udało Ci się już zbudować?

Jednym z moich zleceń była budowa miniaturowych urządzeń medycznych np. mammograf dla warszawskiej firmy medycznej. Nie brakowało również zamówień z Poznania. Zbudowałem ponad 30 modeli czytników kart PEKA dla Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu, lokomotywy i wagoniki Maltanki dla Galerii Malta i MPK Poznań oraz 45 miniaturowych magazynów dla Grupy Amica.

Kasowniki PEKA z klocków LEGO, fot. mateuszbuduje.pl
Kasowniki PEKA z klocków LEGO, fot. mateuszbuduje.pl

Skąd więc pomysł na samą wystawę „Poznań w miniaturze z klocków LEGO”?

Decyzję o stworzeniu własnej wystawy podjąłem na początku tego roku. Ma na celu prezentować miasto, w którym się urodziłem, mieszkam i pracuję. Postanowiłem spełnić swoje marzenie.

Jakie znane obiekty i budynki zobaczymy? 

26 makiet najbardziej rozpoznawalnych poznańskich obiektów. Wśród nich znajdziemy m.in. Zamek, Stadion Miejski i Lotnisko Ławica. Dodatkowo z okazji przyszłorocznego jubileuszu 140-lecia komunikacji miejskiej w Poznaniu zaprezentowana zostanie makieta tramwajowa, a na niej najnowszy tramwaj Moderus Gamma.

Szykujesz jakąś niespodziankę dla zwiedzających?

Atrakcją wystawy będzie możliwość poprowadzenia tramwaju z XIX wieku po miniaturowym torowisku.

Wystawa Poznań w miniaturze z klocków LEGO

Jak wygląda u Ciebie sam proces twórczy? Zaczynasz od projektu modelu, czy od razu zabierasz się do pracy i dopasowywania klocków?

Najpierw buduję modele w programie do projektowania, a potem zamawiam klocki. Głównie staram się znajdywać wymiary rzeczywistych obiektów. Najłatwiej jest w przypadku budowy modeli tramwajów.

Czyżby dlatego, że jako tramwajarz znasz doskonale rynek i świat?

Pierwszy tramwaj GT8 wykonałem na podstawie dokładnych wymiarów pobranych podczas postoju na pętli tramwajowej Połabska, gdy obsługiwałem jako motorniczy trasę linii nr 10.


Kolejka Maltanka, autobusy Solaris, pierwszy tramwaj elektryczny a może czytnik kart PEKA? Co okazało się najtrudniejsze do zrealizowania?

Pamiętam, że najtrudniejsza była budowa 45-ciu modeli magazynów dla Grupy Amica – ze względu na krótki czas realizacji zamówienia. Każdy nowy model jest dla mnie wyzwaniem i staram się odwzorować rzeczywisty obiekt jak najlepiej. Modele na wystawie będą zbliżone wielkością do budowli z zestawów LEGO Architecture, więc nie łatwo jest odwzorować obiekty w tej skali. Myślę, że udało mi się zrealizować to zadanie, ale ocenę zostawiam zwiedzającym.


Dziękujemy za rozmowę!

Również dziękuję – za zainteresowanie wystawą! Jeżeli będą chcieli Państwo zadać mi jeszcze jakieś pytania, jestem do dyspozycji na miejscu wystawy nie tylko 1 września, ale codziennie od 2 września 🙂

Więcej informacji o Mateuszu i jego pasji można znaleźć na stronie www.mateuszbuduje.pl.

A może by tak kupić ramkę na swoje minifigurki LEGO?

Udostępnij ten artykuł znajomym

Grafika

W związku z okresem urlopowym, zamówienia złożone po 16 lipca będą realizowane od 5 sierpnia.