Uwaga! Teraz jeszcze więcej miejsca na Twoje figurki! Nowy rozmiar dużych ramek – 52x52x6 cm! Czytaj więcej →

Figurkowe ramki

10 ciekawostek o LEGO
Klocki LEGO

10 ciekawostek o LEGO

Od kiedy produkowane są klocki LEGO? Ile jest ich na świecie? Ile klocków przypada na jedną osobę? Kiedy powstała pierwsza minifigurka? Poznaj 10 ciekawostek i imponujących faktów o LEGO.

Minifigurki 71026 (DS Super Heroes) już dostępne w naszym sklepie! Przejdź do listy produktów →

1. Największy producent opon

Wprawdzie opony te nie imponują swoimi rozmiarami, ale w 2012 roku Grupę LEGO wpisano do Księgi Rekordów Guinnessa jako największego producenta opon na świecie. W zestawieniu z 2014 roku firma podała, że wyprodukowała 650 mln opon.

Samochód LEGO
fot. flickr.com/147079914@N03

2. Niezmienne ponad 50 lat

Wszystkie wyprodukowane od 1958 roku klocki do siebie pasują! Ich projekt nie zmienił się więc od ponad 50 lat. Mało tego – powiększone klocki LEGO Duplo również bez problemu można łączyć ze standardowymi.

3. Ile jest figurek na świecie?

Ziemię zamieszkuje 7 miliardów ludzi, a minifigurek LEGO chodzi po świecie… aż 5 miliardów! Wkrótce więc ich populacja może przewyższyć ludzką.

Figurki LEGO
fot. flickr.com/mczonk

4. Prezent pod choinkę

W sezonie świątecznym w czasie każdej sekundy sprzedawanych jest 28 zestawów LEGO.

5. Butelka wina

LEGO swoją nazwę zawdzięcza dwóm duńskim słowom „leg godt” (baw się dobrze). Założyciel Ole Kirk Christiansen doszedł do wniosku, że musi zmienić nazwę swojego przedsiębiorstwa i ogłosił konkurs wśród pracowników na nową nazwę. Nagrodą była butelka wina domowej roboty. Tak powstała nazwa LEGO!

6. Najwyższa wieża

W 2015 roku zbudowano w Mediolanie wieżę z klocków LEGO, która miała 35,05 metra. To najwyższa budowla z klocków. Wcześniejszy rekord należał do uczniów z liceum w Delaware, którzy w 2013 roku zbudowali wieżę o metr niższą.

Wieża z klocków LEGO
fot. Wikimedia

7. Różne kombinacje

Dwa podstawowe klocki LEGO 2×4 można połączyć na 24 różne sposoby. Przy 3 klockach ilość kombinacji wzrasta do 1 060, a przy 6 jest to już 915 103 765 możliwości.

Kombinacje klocków LEGO

8. Pierwsza figurka

Pierwszą figurkę LEGO wyprodukowano w 1974 roku. Wyglądała inaczej niż te, które dzisiaj znamy. Z kolei pierwsze minifigurki pojawiły się w rok później . Masowa produkcja ludzików z klocków ruszyła w 1978 roku.

Figurki LEGO
fot. flickr.com/marybeth-s-photography

9. Aż 62 klocki

Gdyby podzielić wszystkie klocki LEGO na mieszkańców świata, okazałoby się, że każdy człowiek ma 62 klocki.

10. Dom z klocków LEGO

W 2009 roku James May z Wielkiej Brytanii zbudował prawdziwy dom z LEGO. Użył do tego 3,3 mln klocków! Dom miał meble oraz funkcjonalny prysznic i toaletę.

Dom z klocków LEGO
fot. Wikimedia

Udostępnij ten artykuł znajomym