Uwaga! Teraz jeszcze więcej miejsca na Twoje figurki! Nowy rozmiar dużych ramek – 52x52x6 cm! Czytaj więcej →

Figurkowe ramki

Ferie z LEGO – rusza projekt MISTRZOWIE BUDOWANIA!
Mistrzowie Budowania LEGO - Przemek Staroń fot. mat. prasowe

Ferie z LEGO – rusza projekt MISTRZOWIE BUDOWANIA!

Co łączy ekologiczny dom i środki transportu, napęd odrzutowy oraz aparat fotograficzny? Niewątpliwie pomysłowość ich wynalazców. Jest jednak jeszcze jedna rzecz: mogą być zbudowane z klocków LEGO! Właśnie rusza projekt MISTRZOWIE BUDOWANIA, którego celem jest inspirowanie dzieci do rozwijania swojej kreatywności. To idealny przepis na trwające właśnie ferie, ale nie tylko!

Gospodarzem projektu jest nasz znajomy – nauczyciel, kulturoznawca i psycholog Przemek Staroń. Przemek jest też Nauczycielem Roku 2018 i laureatem wielu nagród i wyróżnień w dziedzinie edukacji. To pierwszy projekt LEGO tego typu i co równie istotne – organizowany tylko w Polsce!

No dobra. Muszę się przyznać, że rzadko tak mam, abym pisał posta i z emocji miał spocone ręce. A teraz mam.

Nauka nie…

Opublikowany przez Przemka Staronia Czwartek, 7 stycznia 2021

Poczuć się jak Mistrz Budowania

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii informacyjnych i siły mediów społecznościowych, połączonych z nieograniczonymi możliwościami kreowania, które stwarzają klocki LEGO, każdy może poczuć się jak najprawdziwszy MISTRZ BUDOWANIA.

A jeśli poprzez zabawę można jeszcze czegoś się nauczyć, powstaje idealny przepis na spędzenie wolnego czasu – zwłaszcza teraz, kiedy w całej Polsce trwają ferie, zajęcia w szkołach i przedszkolach prowadzone są zdalnie, a my poszukujemy inspiracji do twórczego wyrażania swoich myśli. Można je znaleźć już teraz na stronie www.mistrzowiebudowania.com

Nie tylko dla dzieci

LEGO, w DNA którego wpisane są kreatywność i troska o rozwój, inauguruje więc edukacyjny projekt MISTRZOWIE BUDOWANIA. Jest on dedykowany przede wszystkim dzieciom, które w najbliższych dniach i tygodniach będą spędzać czas w domu. Ale to także projekt do dorosłych, bo niemal każdy z nas ma przecież w domu swoje ulubione zestawy kloców. Z ich wykorzystaniem oraz dzięki naszej pomysłowości oraz innowacyjnemu podejściu do tworzenia, możemy uczyć się bawiąc oraz zmieniać świat na lepsze.

Mistrzowie Budowania LEGO, fot. mat. prasowe
Mistrzowie Budowania LEGO, fot. mat. prasowe

Zabawa to coś więcej niż sposób na wolny czas

Jeszcze do niedawna zabawa była traktowana tylko jako sposób na wypełnianie wolnego czasu. Dzięki współczesnej psychologii rozwojowej wiemy jednak, że kreatywne zadania, które stawiane są przed najmłodszymi, dają im możliwość nauki krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów. Wie o tym także Przemek Staroń, który na co dzień jest nauczycielem, psychologiem oraz kulturoznawcą. To właśnie dlatego został on wybrany na gospodarza projektu MISTRZOWIE BUDOWANIA. Będą w nim poruszane najbardziej aktualne tematy, z którymi jako społeczeństwo stykamy się, mierzymy i wspólnie pracujemy.

Na platformie projektu pod adresem www.mistrzowiebudowania.com można już znaleźć cztery kilkunastominutowe materiały video, w których Przemek wraz zaproszonymi gośćmi przybliża dzieciom tematykę zrównoważonego rozwoju, odpowiedzialnego transportu czy wykorzystania technologii w codziennym życiu.

Jak zbudować aparat z klocków LEGO? fot. mistrzowiebudowania.com
Jak zbudować aparat z klocków LEGO? fot. mistrzowiebudowania.com

Fotografia z Tomaszem Kaczorem

A o czym konkretnie będzie można się dowiedzieć? Między innymi o tym, jak z klocków LEGO zbudować prosty aparat fotograficzny. Dziś niemal każdy z nas posiada w swojej kieszeni lub torebce zaawansowane narzędzia do utrwalania obrazów i dźwięków, czyli zatrzymywania określonych kadrów. Chwile można zatrzymywać także poprzez niczym nieskrępowane kreowanie światów, sytuacji i budowli z klocków. Gość specjalny odcinka poświęconemu fotografii, Tomasz Kaczor (ceniony i wielokrotnie nagradzany polski fotograf) opowie czym jest camera obscura, czyli aparat otworkowy i jak można zbudować go z klocków LEGO.

Środki transportu z Tomaszem Rożkiem

Kolejnym gościem Przemka jest uwielbiany przez wszystkich popularyzator nauki, dziennikarz naukowy i doktor nauk fizycznych Tomasz Rożek. Dzieci, które obejrzą ten odcinek, nie tylko dowiedzą się wiele o statkach kosmicznych, ale także zobaczą, że dzięki klockom można zaobserwować wiele zjawisk fizycznych oraz przeprowadzić proste eksperymenty. Z wykorzystaniem siły własnych płuc i energii wydychanego potwierdza wprawią ruch skonstruowane budowle.

A jeśli o ruchu już mowa, warto poświęcić także chwilę, by przyjrzeć się temu, jak w ostatnim czasie zmienia się transport. Rowery, elektryczne pociągi, hulajnogi są dziś często realną alternatywą dla innych środków transportu, które mogą mieć negatywny wpływ na otaczające nas środowisko. W tym odcinku Przemek pokazuje, że samochód zbudowany z klocków LEGO można łatwo przebudować na rower, a samolot, dzięki naszej kreatywności i otwartości na zmianę, może stać się elektrycznym pociągiem.

Ekologiczny dom

Zrównoważony transport oraz odpowiedzialne podróżowanie to także inspiracja do wprowadzenia zmian w naszym bezpośrednim otoczeniu, czyli w naszym domu. Kolejny materiał przedstawia koncepcję ekologicznego domu. Dzięki zabawie klockami dzieci poznają zagadnienia, które pozwolą im zrozumieć, czym są ekologiczne i alternatywne źródła energii, dlaczego warto segregować odpady, jaka jest rola roślin w naszych mieszkaniach i domach, a  także dlaczego każda decyzja, którą podejmujemy, może przyczynić się do ochrony środowiska.

Mistrzowie Budowania LEGO, fot. mat. prasowe
Mistrzowie Budowania LEGO, fot. mat. prasowe

Kreatywne pomysły na spędzanie wolnego czasu

Wszystkie odcinki są dostępne bezpłatnie i mają na celu zachęcenie zarówno dzieci, jak i ich rodziców i opiekunów, do wspólnego i kreatywnego spędzania wolnego czasu oraz rozwijania kompetencji, które w przyszłości będą potrzebne im w codziennym życiu. Oczywiście w kontekście tego projektu punktem wyjścia jest niczym nieskrępowana zabawa, która dostarcza radości i daje możliwość budowania relacji z najbliższymi, jednak warto odnieść się do danych.

Projekt MISTRZOWIE BUDOWANIA jest elementem przemyślanej strategii działania LEGO, które swoje kampanie i akcje buduje na podstawie przeprowadzanych badań. Dzięki LEGO® Play Global Study 2020 wiemy, że aż 95% dzieci, które wzięły udział w badaniu, liczy na więcej rodzinnych zabaw w gronie najbliższych, a 91% rodziców dostrzega we wspólnym spędzaniu czasu i zabawie kluczową rolę w budowaniu dobrej atmosfery w czasie pandemii. To niezwykle ważny aspekt społeczny i psychologiczny – każdy z nas w czasie ostatnich kilku miesięcy musiał dokonać wielu zmian w swoim życiu i otoczeniu. Poprzez zabawę możemy więc nie tylko rozwijać umiejętności twórcze (jak dostrzega 94% rodziców, którzy wzięli udział we wspomnianym badaniu), lecz także budować silną więź z dziećmi.

Odwiedź stronę www.mistrzowiebudowania.com i razem z nami otwórz swój umysł i serce na piękno świata kreowanego dzięki zabawie i… klockom LEGO. Zachęcamy do dzielenia się zdjęciami swoich budowli w mediach społecznościowych i oznaczenie ich hashtagiem: #mistrzowiebudowania oraz #legomistrzowiebudowania. Zapraszamy także na nasze oficjalne kanały: Facebook: @LEGOPolska oraz Instagram: legopoland_official.

Dołącz do MISTRZÓW BUDOWANIA już dziś!

źródło: materiały prasowe

Udostępnij ten artykuł znajomym