Uwaga! Teraz jeszcze więcej miejsca na Twoje figurki! Nowy rozmiar dużych ramek – 52x52x6 cm! Czytaj więcej →

Figurkowe ramki

Dziecko połknęło klocek LEGO. I co dalej?!

Dziecko połknęło klocek LEGO. I co dalej?!

Czego to ludzie nie wymyślą… Międzynarodowy zespół pediatrów postanowił sprawdzić, jak długo żółta głowa ludzika LEGO przechodzi przez ludzkie ciało i ile czasu potrzeba, aby ją wydalić. W imię nauki sześciu pracowników służby zdrowia zgłosiło się na ochotnika, aby połknąć klocek.

Co się okazało? Aby główka minifigurki LEGO opuściła ciało potrzeba średnio 1,71 dnia. Wyniki badania wahały się od 1,14 do 3,04 dnia. Wprawdzie okazało się, że jeden z ochotników nie znalazł klocka, ale najprawdopodobniej po prostu niewłaściwie szukał 🙂 Najbardziej abstrakcyjne w tym wszystkim jest to, że uczestnicy badania sami sprawdzali zawartość swoich kup, szukając główek…

Zespół naukowców ma nadzieję, że dzięki ich badaniu rodzice odetchną z ulgą. Badanie pokazało, że połknięcie przez dziecko główki LEGO nie spowoduje żadnych nieprzyjemnych komplikacji zdrowotnych ani dolegliwości bólowych. Same główki zbudowane są zresztą tak (podobnie jak zatyczki do popularnych pomarańczowych długopisów), że posiadają malutki otwór. Umożliwia on oddychanie w razie połknięcia i ma za zadanie zapewnić drożność dróg oddechowych.

Cel, wyniki i analiza badania zostały opublikowane w serwisie Wiley Online Library.

Czy klocek LEGO sam się rozpuści w żołądku?

Otóż nie. Klocki produkowane są z tworzywa ABS (kopolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy). Charakteryzuje się ono dużą twardością i odpornością na zarysowania. Odporne jest na działanie kwasów, również tych kwasów trawiennych znajdujących się w żołądku dziecka.

Co zrobić gdy dziecko połknie klocek LEGO?

Choć wysoce prawdopodobne jest, że klocek nie będzie stanowił żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia dziecka i zostanie wydalony z organizmu po kilkunastu godzinach (w niektórych przypadkach może to zająć nawet do 6 dni), lepiej nie pozostawiać tej sprawy samemu sobie i skontaktować się z lekarzem. 

źródło: IP, iflscience.com

Udostępnij ten artykuł znajomym