LEGO to znak towarowy należący do Grupy LEGO. Nie jesteśmy powiązani z LEGO. LEGO nie uczestniczy w żaden sposób w naszej działalności (tworzeniu naszych produktów), ani nie ponosi za tę działalność odpowiedzialności.

Figurkowe ramki

LEGO lepszą inwestycją niż akcje i złoto

LEGO lepszą inwestycją niż akcje i złoto

Zbierając klocki LEGO w ostatnich 30 latach można było zarabiać lepiej niż lokując w tradycyjne grupy aktywów – wynika z pracy rosyjskiej ekonomistki Wiktorii Dobryńskiej, o której pisze m.in. Bankier.pl.

Wiktoria Dobryńska, adiunktka w moskiewskiej szkole wyższej przeanalizowała 2,3 tys. zestawów klocków sprzedawanych w latach 1987-2015 i sprawdziła jak zmieniały się ich ceny na przestrzeni lat. Wyniki opublikowała w raporcie zatytułowanym „Lego – the toy of smart investors” („Lego – zabawka sprytnych inwestorów”).

Zestawy z serii z Harrym Potterem oraz Star Wars – o ile nie były rozpakowane – drożały przeciętnie 11% w skali roku. Dobrą inwestycją w świecie LEGO były też zestawy z serii Super Heroes, Batman i Indiana Jones. Najsłabszą okazały się tymczasem te związane z Simpsonami, które traciły przeciętnie 3,5% wartości rocznie.

Co ciekawe, szybciej drożały mniejsze zestawy (składające się z maksimum 113 elementów) niż te większe. Małe zestawy zyskiwały na wartości średnio 22% rocznie!

Rekordową stopę zwrotu dał zestaw z minifigurką Dartha Revana z serii Star Wars. W 2014 roku kosztował on 3,99 dol., a już rok później w serwisie eBay.com odsprzedano taki zestaw za 28,46 dolarów, czyli ponad siedmiokrotnie drożej.

Zachowanie indeksów klocków Lego na tle tradycyjnych klas aktywów, źródło: „Lego – the toy of smart investors”

Giełda?

W akcje firmy LEGO niestety nie można inwestować. Nie jest ona upubliczniona na żadnej giełdzie. Ubolewają nad tym analitycy, m.in. Juan Torres Rodriguez z firmy Schroders w artykule „Building an investment case the Lego way”. Wskazuje, że LEGO było bliskie bankructwa 15 lat temu, ale rodzina właścicieli zatrudniła menedżera z zewnątrz Jorgena Viga Knudstorpa, który tchnął w firmę nowego ducha. Zdaniem Rodrigueza, akcje spółki byłyby ciekawym aktywem do portfela długoterminowego.

LEGO to fascynująca firma. Ledwie 18 klocków spośród 1 mln wyprodukowanych nie spełnia norm jakości i jest odrzucanych. W tej chwili na naszej planecie jest już tyle klocków LEGO, że na każdego jej mieszkańca przypada 80 sztuk. I wszystkie wyprodukowane od 1958 roku pasują do siebie!

– podkreśla Rodriguez.

Więcej o badaniach

Pełne wyniki badań, gdzie przeanalizowano zestawy i ceny na rynku wtórnym do 2015 roku można znaleźć w internetowym repozytorium Social Science Research Network.

źródła: Bloomberg, Bankier.pl, Rzeczpospolita, Strefa Inwestorów

ZOBACZ NASZE NAJNOWSZE RAMKI

Udostępnij ten artykuł znajomym

Grafika

W związku z okresem urlopowym, zamówienia złożone po 16 lipca będą realizowane od 5 sierpnia.